האח הגדול

תוצאת תמונה עבור האח הגדול

רקע לתוכנית

מארק ברנט קרא לסגנון תוכנית הריאליטי "השגריר", Dramality". שזה שילוב של דרמה וריאליטי.

גרירסון ג'ון, האיש שהמציא את מונח "דוקומנטרי" הגדיר אותו כך: “"Dramatic Treatment of Reality".

ברנט התכוון למציאות דרמתית שנכפת על אנשים "אנשים אמיתיים" ועם החלטות מוכתבות מראש. לעומת זאת גרירסון לא התכוון למציאות מוכתבת מראש, אלא למציאות שבו האנשים משתפים את הצופים בעולמם הפרטי. וזהו חומר הגלם שאחר כך נעזרים בכלים דרמטיים כדי ליצור מבנה סיפורי עם התחלה, אמצע וסוף.

 בשונה מתוכניות "רגילות" תוכניות ריאליטי עוסקות באנשים הפשוטים, מכל המעמדות.

 בסרט תיעודי, מנסים לתת לצופה תחושה ש"אין מצלמה". אך בריאליטי המשתתפים מודעים לעיני המצלמות וברוב המקרים היו מתנהגים אחרת אם המצלמה לא הייתה שם.

בין התוכניות הראשונות של הריאליטי הייתה ה"MTV: The Real World". שלקחה שבעה אנשים בין הגילאים 18-25 ותיעדה כל דבר בחייהם.

בשנת 1973 היה ניסיון ראשון לתיעוד אמיתי. "American Family" הסדרה תיעדה משפחה אמריקאית עד לפרטי היסוד. בנוסף, התגלה סודו של בן המשפחה שגילה בזמן אמת למשפחתו ולאמריקה כולו שהוא הומוסקסואל. בן לילה הפך להיות למפורסם.

בניגוד לתכניות טלוויזיה מתוסרטות מראש. שכמעט כולן עוסקות במעמד העליון, תוכניות ריאליטי הן מן תוכניות פורצות דרך. אשר עוסקות ב"אדם הפשוט", "האנשים מן השורה". שזוכים להערצה גדולה.

נוכחות המצלמה היא לאו דווקא דבר שלילי. היא גם גורמת למשתתף לחשוב פעמיים לפני שהוא מתנהג בצורה כלשהי.

תוצאת תמונה עבור האח הגדול

המצלמה משמשת שמזרז אשר עוזר לגלות את האישיות האמיתית של הדמות.

כבר בעבר, אפילו הרחוק, היה צורך ל"מציצנות" עוד בסרטים התיעודיים של האחים לומייר צולמו תופעות יומיות כמו: משחק בכדור, רכיבה על אופניים וכו'. 

גם הרומאים היו גורמים לאסיריהם להשתתף בסיטואציות יזומות בתיאטרון.

לא כל אחד יכול לזכות לתהילה בזכות תוכניות הריאליטי, הוא צריך לקחת בחשבון שיש סיכוי שהוא גם יהיה שנוא בעיני הקהל אשר צופה בתוכנית שהוא משתתף בה.

האח הגדול- מה זה

האח הגדול (ישראל) זו תוכנית ריאליטי אשר שודרה בערוץ בערוץ 2 .

התוכנית התרחשה בווילה ענקית בירושלים שבה מותקנות 50 עמדות מצלמה באיכות גבוהה (יחסית למצלמות קטנות). אל הדירה נכנסו 16 דיירים, מנותקים מהעולם החיצון לחלוטין. הם צריכים היו לדעת להסתדר חד עם השני, להתחבר, לנהל ביחד תקציב שבועי וכו'. בנוסף לזה, כל דיירי הבית היו כפופים לחוקי "האח הגדול". הם קיבלו ספר חוקים שבו כתוב מה אסור להם לעשות ומה מותר להם לעשות. בנוסף היה כתוב כי יש להישמע לכל הוראה של "האח הגדול" ואם לא, העובר על החור ייענש ואפילו יודח.

ל"אח הגדול" יש חדר שאליו דיירי הבית יכנסו עם במידה וירצו להתלונן או לבקש משהו, אך רוב הפעים ימצאו את עצמם בחדר כי "האח הגדול" ביקש. בסוף כל שבוע, התבקשו דיירי הבית להיכנס לחדר "האח הגדול" כל אחד בתורו ולמנות שני שמות שברצונו להדיח. שלושת הדיירים עם מרב הקולות (במידה ויש תיקו אז יותר משלושה) הועמדו להדחה. בתוכנית שכללה קטעים ערוכים ביום ראשון נפתחה ההצבעה לצופים. הצופים התבקשו לשלוח SMS  (מסרון) למשתתף אשר רצו להשאירו בבית. בסוף ההצבעה המועמד עם מספר הקולות הנמוך ביותר הודח. יש לציין שאחד מחוקי "האח הגדול" היה שאסור למשתתפי התוכנית לרקום מזימות יחד. כל אחד לעצמו בעניין ההדחה.

תוצאת תמונה עבור האח הגדול

מאפייני תוכנית האח הגדול

תוכנויות המציאות

מחולקות לשלוש קטגוריות, והן מחולקות תוך אימוץ של חלוקה מסורתית של ​הפקה, טקסט, וקהל. 

בתוכנית האח הגדול משויכת לקטגוריה תוכנית מבוססת קהל מכיוון שבתוכנית הזאת יש קהל והקהל משפיע על אילו דיירים ישארו בבית ואילו דיירים יודחו בשידור חי בעזרת הצבעות ועבור הקהל בבית ובסופו של התוכנית יוצא הזוכה הגדול של העונה.

סוד ההצלחה של התוכנית

סוד ההצלחה של התכנית הוא 'המציאות הטלוויזיונית', שזה מה שהריאליטי מייצר, אך זו לא המציאות האמיתית אלא עולם של ייצוגים ודימויים."האח הגדול' הוא המשחק החם בעיר,אך יש בו הכול חוץ מריאליזם. יש מספר גורמים להצלחתו, שהמשמעותי בהם הוא המשחק מול המצלמה – השחקנים מגלמים דמויות, המשחק מול המצלמה הוא שמייצר את הדרמה. המשתתפים מוצאים מעצמם צדדים שאולי לא יהיו יוצאים ללא המצלמות. גם השעמום הוא מגורמי הצלחת התכנית, כי כל אחד מאיתנו מזדהה עם השיחות חסרות התוכן של הדיירים, עם השיעמום. זו תכנית בידור שעושה את העבודה שלה. בדומה לסיינפלד – היא מטפלת 

בריקנות של החיים. ומה שגורם לה להצליח היא הסתמיות של החיים איתה מזדהה הצופה. התאווה למציצנות היא שמזינה את התכנית. כללי המשחק של התוכנית מבוססים על שיסוי המשתתפים זה בזה. הצצה לפרטיותם של אחרים, המסקרנת רבים מאתנו, מלווה בהרגשת אי נעימות, אך "מציצנות מתווכת" על ידי התקשורת חוסכת מאתנו את אי הנעימות הזו. התוכנית היא תוכנית זולה,קלה להפקה, נוחה להפצה ולייצוא לשווקים עולמיים. יש רווחים גדולים והוצאות מינימליות, רייטינג גבוה ואפשרות למכור את הפורמט. 

אנשים צופים בתוכנית האח הגדול מכיוון שיש יחסים ריגושים כשאנו צופים בתוכנית זו אנו שואלים את עצמנו לדוגמא מה אני הייתי עושה במצב הזה והזה והאם בכלל הייתי מסוגל להשתתף בתכנית כזאת ולהיחשף . בנוסף אנחנו מגלים דברים חדשים על עצמנו שלא גילינו קודם ואולי לא היינו מגלים לולא התוכנית.

ויחסים אישיים צפייה כהתחברות לאחרים, התערות חברתית, יחסים פארא-חברתיים עם דמויות. באח הגדול מוצגים אנשים שונים מתרבויות שונות ואידאולוגיות שונות (הומואים,טבעוניים,טראנסים,מתנחלים,אנשים עם ביטחון עצמי,אנשים ללא ביטחון עצמי,רווקים,נשואים וכו') אנחנו רוצים לשמוע גם את מה שיש לאחר להגיד (גם אם לפעמים זה לא נראה ככה) , לשמוע דעות שונות משלנו ולפעמים גם להזדהות איתן.

האירועים אלו לפי דעתי הם אירועים חשובים מכיוון שרובנו זוכרים את האירועים הרעים בחיינו אך החלטתי להראות את האירועים המשמעותיים המצחיקים של העונה 9 וי אי פי ולהראות שמכל תוכנית יש גם המון אירועים מצחיקים שרובנו גם לא תמיד מצליחים לזכור.

בחרתי דווקא לקחת את הקטעים המצחיקים של העונה מכיוון שבכל עונה באח הגדול יש רגעים עצובים ומצחיקים אז לרוב זוכרים את הרגעים העצובים ובחרתי להראות את הדברים המצחיקים והטובים שהיו בעונה.

אני חושבת שהיחס של הוידאו הזה היה משתנה בבית ספר דתי למשל מכיוון שבקטע וידיאו זה יש המון קטעים שונים וחלוקי דעות שונים לקטעים שונים בוידיאו.

מאמר ביקורת על תוכנית האח הגדול

http://www.textologia.net/?p=26271

לפי דעתי הביקורת היא ביקורת מוצדקת מכיוון שהאח הגדול היא חדירה מוחלטת לפרטיות של כל הדיירים שנכנסים לבית האח הגדול ועשרות אלפי אנשים עוקבים אחר מעקב של הדיירים בזכות מצלמות 24/7 והיא חדירה לפרטיות מוחלטת ולא תמיד חיובית וטובה .


פוליסמיות

פוליסמיות = ריבוי משמעויות

בכך שתוכנית פוליסמית, עליה להגיע למגוון רחב של צופים, וכדי שאלה יבחרו בה, עליה להיות טקסט פתוח, המאפשר לתת התרבויות השונות להפיק ממנו משמעויות הממלאות את צורכי הזדהויות הפרטיות שלהן.

ככל שרייטינג התוכנית יהיה גבוה יותר- הרמה תהיה נמוכה יותר.

ככל שרייטינג התוכנית יהיה נמוך יותר- הרמה תהיה גבוהה יותר.

התוכנית 'האח הגדול' היא תוכנית פוליסמית, מכיוון שמציגה בתוכה מגוון רחב של תת תרבויות ופונה למגוון גדול של צופים. המשתתפים יכולים לכלול בתוכם אנשים מהמעד הנמוך, אנשים מהמעמד הגבוה, דתיים, חילוניים, הומואים, אתיופים, מתנחלים וכו'.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s